WT0805-020 9V 200mA Weite (0805 SMD) PPTC Resettable Fuse
Category:
Description
PPTC (Polymer Positive Temperature Coefficient) Fuse 60V 20mA is PPTC devices with resettable overcurrent protection. Using this reduces the warranty, service and repair costs. This PPTC Fuses are ideal for situations where frequent overcurrent conditions occur or constant uptime is required, resettable PTCs (PPTCs) are typically used in consumer electronics, power line, telecom, I/O port, process control and medical equipment protection applications.
Features:-
  • Compact design saves board space
  • RoHS compliant and lead-free
  • Halogen-free
  • Fast response to fault current
  • Symmetrical design
Applications:-
  • USB port protection – USB 2.0, 3.0&OTG
  • HDMI 1.4 Source protection
  • PDAs / digital cameras
  • Game console port protection
  • PC motherboards-plug and play protection
Specification:-
  • Brand : WEITE
  • Resettable PPTC Fuse
  • Hold Current: 20mA
  • Maximum Voltage: 60V
  • Mounting Type: SMD 0603
  • Fuse Type : SMD
Package Includes:-
1 x WT0805-020 9V 200mA Weite (0805 SMD) PPTC Resettable Fuse
* Product Images are shown for illustrative purposes only and may differ from actual product.
Reviews (0)
0 reviews
0
There are no reviews yet.
Be the first to review “WT0805-020 9V 200mA Weite (0805 SMD) PPTC Resettable Fuse”